
Sladkorna bolezen prizadene v Sloveniji 6,9% ljudi vseh starosti. Pogostejša je med starejšo populacijo, zbolevajo pa tudi vse mlajši. Za sladkorno bolezen je značilna visoka raven glukoze v krvi (hiperglikemija), temu sledijo razne metabolne spremembe, ki vodijo v različne komplikacije sladkorne bolezni. Povišana koncentracija sladkorja v krvi povzroča poškodbe tkiv preko več mehanizmov, študije kažejo da sta v večino teh procesov vključena tvorba reaktivnih kisikovih spojin (ROS) in reaktivnih dušikovih spojin.
Tu se izkažejo večplastni učinki kanabinoidov. Ti imajo med drugim tudi protivnetne in antioksidativne lastnosti. Pri sladkorni bolezni največ potenciala kažejo kanabinoidi CBD, CBDA in THCV. Prva dva zaradi protivnetnih, antioksidativnih, nevro- in kardio-protektivnih lastnosti. Posebno mesto pri uravnavanju krvnega sladkorja gre kanabinoidu THCV oz. tetrahidrokanabivarinu, Gre za t.im. »obstranski« kanabinoid, saj ga je običajno v večini vrst konoplje zelo malo. V dvojno slepi randomizirani študiji so pacientom z diabetesom tipa 2, so pokazali, da je THCV signifikantno znižal jutranje ravni sladkorja v krvi, izboljšal funkcijo β-celic trebušne slinavke ter izboljšal ravni adiponektina in apolipoproteina A.
Diabetikom, ki želijo poleg svoje vpeljane terapije poizkusiti s kanabinoidi, predlagamo, da pričnejo prvi teden eno uro pred spanjem z 20 mg CBD+CBDA kapljic. To je okoli 12 kapljic 5% mešanice. S tem telo dobi ustrezen sistemski protivnetni odmerek. Drugi teden pa naj dodajo še okoli 15 mg CBD+CBDA (okoli 10 kapljic) zjutraj na tešče. Raziskave so pokazale, da se trebušna slinavka na kanabinoide bolje odzove zjutraj na tešče, ko je še nismo vzdražili s hrano.
Tudi nekatere druge rastline lahko pripomorejo k uspešnejšemu uravnavanju krvnega sladkorja. Tu izstopata predvsem moringa in cimet, ki sta v mnogih študijah pokazali uspešno zniževanje sladkorja v krvi. Zelo pomembno je tudi uživanje dovolj vlaknin, ki imajo večplastne pozitivne učinke, med drugih hranijo koristne bakterije v črevesju in skrbijo za zdrav mikrobiom, sladkor iz hrane z več vlakninami se tudi počasneje absorbira v kri, kar pomeni manj nihanja krvnega sladkorja.
Avtorica prispevka: doc. dr. Tanja Bagar
Viri:
Jadoon KA, Ratcliffe SH, Barrett DA, Thomas EL, Stott C, Bell JD, O’Sullivan SE, Tan GD. Efficacy and Safety of Cannabidiol and Tetrahydrocannabivarin on Glycemic and Lipid Parameters in Patients With Type 2 Diabetes: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel Group Pilot Study. Diabetes Care. 2016 Oct;39(10):1777-86. doi: 10.2337/dc16-0650. Epub 2016 Aug 29. PMID: 27573936.
Horváth B, Mukhopadhyay P, Haskó G, Pacher P. The endocannabinoid system and plant-derived cannabinoids in diabetes and diabetic complications. Am J Pathol. 2012 Feb;180(2):432-42.
Weiss L, Zeira M, Reich S, Har-Noy M, Mechoulam R, Slavin S, Gallily R: Cannabidiol lowers incidence of diabetes in non-obese diabetic mice. Autoimmunity 2006, 39:143–151