
Nedavna študija v Italiji je pokazala povezavo med dostopnostjo lahkega kanabisa in zmanjšanjem količine predpisanih zdravil za mnoge skupine bolezni.
Kaj je lahek kanabis? V bistvu gre za medicinsko konopljo z nizko (zakonito) vsebnostjo THC (v Sloveniji pod 0,2%) in visoko vsebnostjo CBD ter drugih kanabinoidov. Lahko si jo predstavljamo tudi kot legalno marihuano, ki vas ne zadene (tako zelo).
V nekaterih zveznih državah ZDA z urejenim dostopom do medicinske konoplje (ali medicinske marihuane, kot se tudi imenuje) se je prodaja opioidnih zdravil zmanjšala kar do 30%. Dobro dokumentirano dejstvo je, da opioidna zdravila povzročajo hudo odvisnost. Poleg tega pa opioidna zdravila, ki jih v ZDA bolnikom predpišejo zdravniki, letno povzročijo več kot 50.000 smrti zaradi prevelikih odmerkov (t.im. over dose). Na srečo so evropski zdravstveni sistemi manj nagnjeni k predpisovanju opiatov.
Italijanska študija je prvi dokumentirani evropski primer, ki kaže vpliv dostopnosti lahkega kanabisa in količine predpisanih zdravil. Večina teh zdravil ima lahko resne neželene učinke, ki jih le težko primerjamo s tistimi na splošno benignega lahkega kanabisa. Študija kaže, da se je količina predpisanih anksiolitikov (-11,4%), sedativov (-9,5%), antipsihotikov (-4,8%) in drugih zdravil statistično značilno zmanjšala.
Grafikon: % zmanjšanja predpisanih zdravil po posameznih skupinah kot korelacija z razpoložljivostjo lahkega kanabisa
Nasvet: vsak medicinski kanabis, naj si bo lahek ali “težek”, je namenjen vaporiziranju (oz. uparjevanju). V t. im. vaporizerjih se vršički segrejejo le na okoli 1800C. To omogoča, da terapevtske snovi izhlapijo in se vdihavajo brez škodljivih toksinov. Ti nastajajo pri pirolizi med gorenjem cigaret. V primerjavi s kapljicami CBD, vdihavanje CBD-ja bistveno hitreje lajša simptome. Učinki se zaznajo že po okoli 10 minutah, v primerjavi s približno enournim zamikom pri jemanju kapljic.